Icon pack by Icons8
Tyczyn

Środowiskowy
DOM
Samopomocy

Aktualności

Świętojańskie śpiewanie w DębicyJak co roku, na początku lipca odwiedziliśmy Dębicę gdzie w parku przy Domu Kultury Śnieżka odbyła się już szósta edycja ,, Świętojańskiego Śpiewania ŚDS-ów Województwa Podkarpackiego i przyjaciół”. Piękna pogoda pozwoliła nam spędzić te miłe chwile w formie pikniku. Uczestnicy reprezentujący naszą placówkę zaśpiewali dwie piosenki, wzięli udział w konkursie oraz wspólnej zabawie, a co najważniejsze mieli okazję do integracji.


Gratulujemy wszystkim występującym na scenie, a organizatorom inicjatywy. Każdy ŚDS dostał pamiątkowe podziękowania, były to kosze z wikliny papierowej wykonane w ramach terapii zajęciowej oraz zioła i kwiaty wyhodowane przez gospodarzy.

Wycieczka do Łańcuta


W środę 05,07,2017 roku uczestnicy naszego Ośrodka wraz z opiekunami udali się na wycieczkę krajoznawczą. Głównym punktem programu było obejrzenie jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce- Zamku w Łańcucie. Słynie ona ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.Uczestnicy naszej wycieczki podziwiali piękne pomieszczenia, w których mieszkały rody Lubomirskich i Potockich. Zachwyt wzbudzały meble, żyrandole, podłogi, przedmioty codziennego użytku i cudowne bukiety suszonych kwiatów oraz wystrój i unikatowa kolorystyka pomieszczeń zamkowych. Następnym punktem programu było zwiedzanie ogrodu zimowego- oranżerii, w której mogliśmy obejrzeć różne rośliny, następnie swoim wyglądem zachwyciła nas wozownia i stajnie. Chwilę odpoczynku spędziliśmy w bliskim otoczeniu storczykarni, gdzie w warunkach cieplarnianych rośnie kilkadziesiąt odmian orchidei z różnych zakątków świata.
Spartakiada w Głogowie Małopolskim 2017


Tegorocznym gospodarzem oraz organizatorem Spartakiady Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego był Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej. Miejscem sportowych zmagań był Stadion Ludowego Klubu Sportowego Głogovia w Głogowie Małopolskim.Uczestnicy ŚDS z terenu województwa rywalizowali ze sobą w sześciu konkurencjach indywidualnych i drużynowych tj.

-Bieg na 50 metrów kobiet i mężczyzn
- Bieg slalomem z piłką kozłując ( z podziałem na kobiety i mężczyzn)
- Rzut woreczkiem do celu ( z podziałem na kobiety i mężczyzn)
- Rzut piłką lekarską ( kobiety-2kg, mężczyżni-3k)
- Strzały i rzuty na bramkę z odległości
- Konkurencja drużynowa: sztafeta 4X100 metrówNasz ośrodek reprezentowany był przez :

-Beata Data
- Jakub Mac
- Tomasz Wróbel
- Krzysztof Sowa
- Damian Patruś

- Gratulujemy Jakubowi Mac za zajęcie I miejsce w strzałach na bramkę!Majówka w Cieszanowie30 maja 2017 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu integracyjny zorganizowaną przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Cieszanowie. Majówka Integracyjna rozpoczęła się spacerem po „Szumach nad Tanwią”, to urokliwe miejsce zachwyciło nas pięknem przyrody.


Przepiękne kaskady na rzece Tanwi oraz otaczająca nas zieleń wprawiły nas w dobre samopoczucie. Gospodarze zaprosili nas do lokalu w Kowalówce „ Leśna Chata” gdzie w dobrych humorach kontynuowaliśmy zabawę : dyskotekę oraz zabawy z nagrodami. Dziękujemy bardzo organizatorom za zaproszenie.

Olimpiada Sanok 2017


Dnia 27.04.2017 r. odbyła się II Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w Sanoku. Olimpiada odbyła się w hali widowiskowo – sportowej ARENA SANOK i uczestniczyło w niej ok 100 placówek z Wojewódzka Podkarpackiego. Zawody te nie miały na celu rywalizacji, lecz dobrą zabawę i integrację uczestników. Uczestnicy brali udział w konkurencjach indywidualnych oraz drużynowych. Emocje były wielkie, a zwłaszcza podczas drużynowego przeciągania liny.Naszą Placówkę reprezentowało sześcioro uczestników:

-Jakub Mac
- Marta Gliwa
- Jolanta Jachimowska
- Krzysztof Sowa
- Paweł Jędrzejczyk
- Tomasz Wróbel

Zabawa Walentynkowa14 lutego 2017 roku odwiedziliśmy zaprzyjażniony ŚDS w Kamieniu. Uczestniczyliśmy w wspaniałej zabawie walentynkowej biorąc udział w zabawach oraz konkursach.


Uczestnicy reprezentujący nasz ośrodek to : Tomasz Wróbel, Małgorzata Wróbel, Jakub Mac, Krzysztof Sowa, Marta Gliwa i Monika Kudła. Dziękujemy za zaproszenie Pani kierownik oraz za wspólną zabawę i poczęstunek.

Wigilia 2016


Tradycyjnie jak co roku w naszym domu organizowaliśmy wiglilię. 23 grudnia odświętnie ubrani usiedliśmy do wspólnego stołu. Przy blasku choinki z opłatkiem w ręku składaliśmy sobie życzenia.W tym dniu obecnością swą zaszczycili nas : Ks. Proboszcz Marian Czenczek oraz Burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki. Po zakończeniu wieczerzy śpiewaliśmy kolędy i pastorałki.
Andrzejki


W tym roku uczestniczyliśmy w zabawie andrzejkiowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dynowie oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rudniuku nad Sanem. Zabawę Andrzejkową zorganizował również nasz ośrodek, a impreza odbyła się w Tabernie pod Sosnami w Kielnarowej.W związku z przypadającymi w tym czasie "ostatkami", bawiliśmy się w rytmach popularnych utworów muzycznych. Fantastyczną atmosferę tego dnia, dopełniły tradycyjne wróżby andrzejkowe.Międzynarodowy dzień w ŚDSW dniu 18 listopada 2016r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tyczynie odwiedzili nas studenci z Brazylii i Portugalii. Spędzili z nami cały dzień aktywnie uczestnicząc w grach, zabawach oraz zajęciach na poszczególnych pracowniach. Dziękujemy za odwiedziny i mile spędzony czas oraz mamy nadzieję, że nasza współpraca na tym się nie skończy.Wyjazd do Cieszanowa21,09,2016 odwiedziliśmy zaprzyjaźniony Śds w Cieszanowie. Delegacja 6 uczestników wraz z opiekunami bawiła się żegnając lato w pięknie położonej restauracji „ Leśna Chata” w Kowalówce. Wszyscy zaproszeni goście rozpoczęli zabawę przy muzyce DJ Andersa. Nikogo nie trzeba było namawiać i zachęcać do zabawy, wszyscy integrowali się z wielkim entuzjazmem.


Imprezę uświetniła foto budka, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszyscy bardzo chętnie dobierali stroje do zdjęć, a to okulary, kapelusz, peruki czy maski, bawiąc się przy tym doskonale. Na pewno długo w pamięci pozostanie nam ten wyjazd.
XII Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów SamopomocyŚrodowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu po raz kolejny zorganizował: Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Spotkanie było okazją do zapromowania sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie , chorujących psychicznie w wielu jej wymiarach; teatr, poezja, piosenka, taniec. Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych oraz konkurs literacki.


W tegorocznym Przeglądzie uczestniczyło 47 placówki z całego Podkarpacia. Reprezentacja naszego ośrodka to : Jolanta Jachimowska, Michał Pięta, Jakub Mac, Krzysztof Sowa, solista – Łukasz Kalandyk jako Maryla Rodowicz oraz nasza utalentowana tancerka Małgorzata Wróbel, prezentując taniec cygański.


Wyjazd do Bud Głogowskich


Dziękujemy ks Piotrowi Potyrała odpowiedzialnemu za Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 za zaproszenie naszego ośrodka do Bud Głogowskich. 19 lipca odwiedziliśmy Ośrodek w Budach Głogowskich program „Natura 2000”. Nasza wizyta rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił ks Piotr Potyrała, a nasi podopieczni pełnili posługę liturgiczną.Po zakończonej mszy wzięliśmy udział w warsztatach o tematyce ekologicznej, wybraliśmy się na pieszą wycieczkę, która pozwoliła lepiej zrozumieć procesy zachodzące w środowisku, oraz ukształtowała w nas wrażliwość na otaczający nas świat roślin i zwierząt, a także nauczyła nas samodzielności oraz pomocy drugiemu człowiekowi.


Po wyczerpującym spacerze i przepysznym obiedzie mieliśmy jeszcze siły aby poruszać się w rytm muzyki. Jak wiadomo „Taniec jest lustrem w którym możemy zobaczyć i poznać samego siebie” i wiecie... tak było też w Naszym przypadku.Dębica - Świętojańskie śpiewanieJuż po raz piąty przedstawiciele naszego ośrodka wybrali się do Dębicy na Świętojańskie Śpiewania ŚDS - ów Województwa Podkarpackiego. 7 lipca w parku przy Domu Kultury Śnieżka w Dębicy odbyło się spotkanie zaproszonych placówek. Ideą zorganizowanych już po raz piąty „Śpiewań” jest integracja osób z zaburzeniami psychicznymi z mieszkańcami miasta, ale również umożliwienie tym osobom wyjścia z domu, spotkania się ze sobą, pokazania swoich talentów i spędzenia wolnego czasu poza murami domów.


Podstawowym celem Świętojańskich Śpiewań jest spotkanie integracyjne uczestników ŚDS-ów z terenu województwa podkarpackiego. Każdy z domów został poproszony o przygotowanie dwóch dowolnych piosenek o tematyce miłosnej. Nasz dom reprezentowali : Anna Rabczak, Sylwia Janosz, Beata Data i Łukasz Kalandyk, w utworach „Pozwól mi się pocałować” oraz „Dziewczyna z gór”. Spotkanie było organizowane jako przegląd a nie konkurs więc nie było „wygranych i przegranych”. Mimo chłodnej aury towarzyszyła nam bardzo gorąca atmosfera oraz dopisywały dobre humory.


Jak co roku uczestnicy spotkania mieli możliwość wykazać się inwencją i sprytem w poszukiwaniu "kwiatów paproci", czyli małych paczuszek ze słodyczami. Stałym punktem Świętojańskich „Śpiewań” jest konkurs na najładniejszy wianek świętojański organizowany w kategorii: kwiaty żywe oraz kwiaty sztuczne. Zdobywcą nagrody w kategorii kwiaty żywe był ŚDS z Jelnej, natomiast w kategorii kwiaty sztuczne ŚDS z Nowej Wsi.

Wyjazd integracyjny do Rudnika nad Sanem


Pod koniec czerwca zostaliśmy zaproszenie na spotkanie integracyjne w Rudniku nad Sanem. Pani kierownik wynajęła autokar, aby wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w wyjeździe. Podziwialiśmy piękny i bardzo duży budynek ośrodka oraz pracownie. Najbardziej w pamięci utkwiła nam pracownia wikliniarska, oraz przepiękne wyplatane tam wyroby. Jak wszystkim wiadomo Rudnik nad Sanem jest nazywany Polską stolicą wikliny . Wszyscy bardzo chętnie wzięli udział w integracyjnej zabawie tanecznej. Dziękujemy bardzo ks Tomaszowi Szostek za zaproszenie oraz poczęstunek.Zawody pływackie Ustrzyki Dolne


23 czerwca dopisała pogoda dzięki czemu w odkrytej części pływalni Zespołu Basenów „ Delfin” w Ustrzykach Dolnych odbyły się XI Integracyjne Zawody Pływackie Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Jak co roku nie zabrakło reprezentacji naszego ośrodka w składzie: Damian Patruś , Jakub Mac oraz Monika Chmiel.Uroczyste rozpoczęcie Zawodów odbyło się przed Krytą Basenów Delfin. W tym roku nie zabrakło miejsc na podium dla naszej drużyny, która w klasyfikacji ogólnej zdobyła II miejsce. W zawodach wystartowały łącznie 33 ośrodki. Po zakończeniu konkurencji udaliśmy się wszystkich na obiad, po którym odbyło się uroczyste przekazanie pucharów, medali i dyplomów, które wręczali nasi goście.Spartakiada


W dniu 16,06,2016 po raz XVIII odbyła się Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Tegorocznym gospodarzem był ŚDS w Stalowej Woli, a miejscem sportowych zmagań Stadion Lekkoatletyczny. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przemarszu uczestników oraz przemówień zaproszonych gości. Następnie dokonano odpalenia znicza olimpijskiego. Wszyscy wzięli udział we wspólnej modlitwie po czym rozpoczęły się zawody.Zawodnicy rywalizowali ze sobą indywidualnie i drużynowo, w takich konkurencjach jak m.in. wyścig rydwanów (na wózkach inwalidzkich), bieg z tarczą, którą każda placówka wykonała w ramach terapii zajęciowej , bieg na dystansie 50 m, rzut do celu, rzut dyskiem, skok w dal.


Celem tegorocznych zawodów było zwiększenie aktywności ruchowej oraz promowanie zdrowego sposobu spędzania czasu wolnego. Popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych. Umacnianie więzi i przyjaźni wśród uczestników spartakiady oraz integracja osób niepełnosprawnych. Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych oraz pokonywanie barier i swoich słabości poprzez rywalizację ,,fair play”.
Nasz ośrodek reprezentowali :
- Michał Pięta
- Tomasz Wróbel
- Jakub Mac
- Damian Patruś
- Krzysztof Sowa

Paraolimpiada w Woli RaniżowskiejW dniu 8 czerwca 2016 r. mieliśmy okazję gościć na Paraolimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Woli Raniżowskiej. Zawody zostały zorganizowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Raniżowskiej wraz z współorganizatorem Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie.


W tegorocznych rozgrywkach sportowych udział wzięły drużyny z 7 ośrodków: ŚDS w Kamieniu, ŚDS w Tyczynie, ŚDS w Spiach, ŚDS w Jelnej, ŚDS Cieszanów, ŚDS Wysoka Głogowska oraz ŚDS w Woli Raniżowskiej.


Głównym celem imprezy było zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych oraz co również bardzo istotne, upowszechnianiu sportu wsród osób niepełnosprawnych. Niewątpliwie spotkanie pomogło nam w szerszej integracji środowiskowa a aktywnie spędzony czas wpłynał pozytywnie na nas wszytkich.Piknik w Słonce


Z okazji Dnia Dziecka 1.06 wybraliśmy się na piknik do niedaleko oddalonej miejscowości Sołonka w gminie Lubenia, gdzie mogiśmy podziwiać kaskady solne o charakterze zdrojowym. W niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze spędziliśmy ten piękny słoneczny dzień.


Skansen w Sanoku


W piękny majowy dzień uczestnicy wraz z Panią kierwnik Anną Kaczor i fizjoterapeutą Waldemarem Skoczylasem wybrali się na wycieczke do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Skansen należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie.


Odwiedzając Park Etnograficzny podopieczni mogli odczuć niepowtarzalny klimat prawdziwie magicznego miejsca skłaniającego do refleksji o czasie i przemijaniu. Sanocki skansen przywoła bowiem w naszej pamięci dawno już zapomniane wydarzenia i skojarzenia.


Spacerując po tym jedynym w swoim rodzaju muzeum wsi, można połączyć walory poznawczo-naukowe z prawdziwym relaksem i wypoczynkiem na łonie karpackiej przyrody zachwycającej pięknem.Olimpiada w Sanoku

28 kwietnia odbyła się I Olimpida Osób Niepełnosprawnych w Sanoku. Nasz osrodek w licznych konkurencjach reprezentowali : Damian Patruś, Tomasz Wróbel, Paweł Jędrzejczyk, Jakub Mac oraz Michał Pięt. Rywalizacje przebiegły w miłej i radosnej atmosferze.Przegląd w Brzozowie

Po raz kolejny nasi podopieczni brali udział w „Przeglądzie Kolęd i Pastorałek" Środowiskowych Domów Samopomocy województwa podkarpackiego, 28 stycznia 2016 przybyliśmy do Brzozowa aby zaprezentować swoje umiejętności. Nasz ośrodek reprezentowali : Beata Data, Jakub Mac, Krzysztof Sowa i Łukasz Kalandyk w utworach „Zaśpiewajmy kolędę” „ Bosy pastuszek” i „ Przybieżeli do Betlejem".Podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy zaprezentowali przybyłym gościom, na scenie przyozdobionej w błyszczące światełka i drewnianą szopkę betlejemską ze św. Rodziną, piękne kolędy i pastorałki. Wykonali ponad 40 utworów zwiastujących dobrą nowinę, które rozbrzmiewały na nowo w naszych sercach. Występom towarzyszyły duże emocje i bardzo pozytywny odbiór. Wszyscy wykonawcy podczas występów byli nagradzani gromkimi brawami.
Wigilia 2015

Jak każdego roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tyczynie odbyła się Wigilia, wszyscy pracownicy i uczestnicy brali udział w przygotowaniach do tego niezwykłego święta. Każdy przynosi w ramach możliwości produkty niezbędne do przygotowania tradycyjnych potraw, po czym wspólnie robione są pierogi, ryba, nie zabrakło także kompotu z suchych owoców, barszczu z grzybami oraz ciasta. Potrawy zostały przygotowane treningu kulinarnego. Spotkanie przebiegło w niezwykle świątecznej i rodzinnej atmosferze dzięki „Jasełkom” w wykonaniu naszych podopiecznych. W tym dniu cały budynek przepełniał świąteczny nastrój, rozbrzmiewały śpiewy kolęd. Tradycyjnie pojawiły się życzenia składane przy łamaniu się opłatkiem. Oby tylko spełniły się w Nowym Roku…